معماری واقعيتي است از جنس زندگی

 فرانک گری و دنیل لیبسکیند دریک نگاه : 70
پیکره پیچیده و در هم تنیده و متنوعی از اندیشه ها ، آرا و نظریاتی است که دو شخص به نامهاي فرانك –ا –گري و دنيل ليبسكيند سر درمداران آن به شمار مي آيند .
فرانك –او-گري متصرف خطوطي پيچ در پيچ و در هم تنيده اي است كه به زيبايي احجام را در هم مي آميزد . تصويري از انديشه هاي خود را مبهم بر جاي مي گذارد و شيوه و قرائتي جديد از چگونگي اضهار و بيان داشتن انديشه هاي خود را ارائه مي نمايد .
و اما در مقابل فرانك گري كانادايي،دنيل ليبسكيند هلندي مقيم ايالت متحد قرار دارد .
او نيز متصرف خطوطي در هم پيچيده اما شكسته است كه اين بار او احجام را بدون قاعده و به دور از تصور ذهن آدميان در هم مي آميزد و تصويري جاه طلبانه و قدرت طلبانه از انديشه هاي خود بر جاي ميگذارد و شيوه و قرائتي جديد از چگونگي اظهار و بيان داشتن انديشه هاي جاه طلبانه خود را ارائه مي نمايد .
و اما دنيل لیبسكيند او ابتدا در اسرائيل در دانشگاه امركاييCultural Foundation Scholarship-آن شهر . به تحصيل موسيقي مي پر داخت و بعد از فارغ التحصيلي به نيويورك رفت و در روزنامه نيو يورك تايمز به عنوان هنر شناس مشغول به كار شد . و بعد از مدتي او موسيقي را رها كرد و به دنبال معماري رفت تا اينكه او در سال 1970توانست از:
- Cooper Union for the Advancement of Science and Artدر شهر نيو يورك فارغ التحصيل شود و دو سال بعد او توانست مدرك به اصطلاح فوق خود را از - Essex University- در رشته تاريخ و تئوري معماري در يافت نمايد .
و اما آغاز شهرت دنيل ليبسكيند كجا بود ؟
او توانست در سال 1989 در مسابقه اي كه براي موزه يهود در برلين آلمان تدارك ديده بودند برنده شود . آن موزه يهودي جنجالي در برلين فقط يك نفر مي توانست جاه طلبانه برنده مسابقه طراحي آن باشد او كسي نبود جز دنيل ليبسكيند كه حالا ديگر او را همگان به عنوان شخصي امريكايي مي شناختندش، او به دليل رابطه صميمي كه با لابي هاي صهيونيستي داشت توانست مرد طلايي اين مسابقه باشد و بعد از اين ما جرا بود كه دنيل ليبسكيند جاه طلب-( صد رحمت به جاه طلبي هاي زا ها حديد )- به واسطه لابي هاي صهيو نيستي توانست پله هاي پيشرفت را دو تا يكي يا بعضا چهارتا يكي طي كند . و اما اين موزه جنجالي كه نام آن موزه يهود است و انتظار مي رود كه در اين موزه آثار يهو ديان ديده شوند ولي از بي شمار يهودي تبار غير صهيو نيست در عر صه علم و دانش و هنر در آن چندان اثري نيست . و اين موزه به طور رسمي در سپتامبر سال 2001 باز گشايي شد در مراسمي بسيار اكسپنسيو(گران قيمت) در شهر برلين . !!!؟؟؟؟
و اما نگاهي به ساختمان هاييي كه دنيل ليبسكيند در راس انها بوده :

1- The city museum of Osnabrück, Germany


2- The Felix Nussbaum Haus, opened in July 1998.


3-. The ImperialWarMuseum North in Manchester, England, In July 2002,


4- Atelier Weil, a private atelier/gallery, opened in Mallorca, Spain in September 2003


5- The Graduate Student Centre at the LondonMetropolitanUniversity opened in March 2004


6- The Danish Jewish Museum opened in Copenhagen in June 2004


7- an office tower for the Hyundai Development Corporation, opened in Seoul, Korea in February 2005,


8- Memoria e Luce, a 9/11 memorial in Padua, Italy opened on September 11, 2005


9- Maurice Wohl Convention Centre, Bar Ilan University, Tel Aviv, Israel; opened in October, 2005

و اما نگاهي به معماري جنون آميزي كه فرانك گري و دنيل ليبسكيند چشمان ما را با آن بهت زده مي كنند :
عكسي از موزه گونگهايم در بيلبا و -اسپا نيا است:كار فرانك گري دوست داشتني
عكسی از موزه يهود در برلين - آلمان است:كار دنيل ليبسكيندواما خالي از لطف نيست كه بدانيم دنيل ليبسكيند توانست موقعيت فرانك گري را براي هميشه در دانشگاه تورنتو از او بگيرد . و همچنين او توانسته جاي لويس كان را هم در دانشگاه يل - Yale University- از او بگيرد و بر مسند قدرت تكيه بزند .
اما او نا كام از جايزه 10 مرد طلايي معمار ايالات متحده است .جايزه اي كه بزرگاني چون: لوكوربوزيه- ميس وندورهه- فرانك لويد رايت- سيزر پيل دوست داشتني- فرانك گري و ... توانسته اند آن را دريافت كنند.

نوشته شده در یکشنبه یکم دی ۱۳۸۷ساعت 18:25 توسط ویدا|


آخرين مطالب
» پست ثابت
»
»
»
»
»
» چارلی چاپلین
» نیچه
»
»

Design By : Pichak